#громадськемісце Діагностика цукрового діабету — які існують методи та коли їх застосовують #іванофранківськ #ivanofrankivsk

Цукровий діабет — це ендокринне захворювання, яке може виникати в будь-якому віці та призводити до серйозних метаболічних порушень. Незалежно від типу, ця патологія негативно впливає на стан здоров’я та потребує лікування. Щоб провести диференційну діагностику, лікарі обов’язково призначають низку аналізів, які дозволяють виявити перші зміни та запідозрити розвиток діабету.

Цукровий діабет 1-го типу — це аутоімунне порушення, яке виникає через зниження секреції інсуліну. Здебільшого для його діагностики перевіряється глікозильований гемоглобін. Другий тип розвивається через виникнення інсулінорезистентності — гормону синтезується достатня кількість, але клітини не сприймають його та не пропускають глюкозу у внутрішньоклітинний простір. Для встановлення цього діагнозу необхідне визначення рівня інсуліну та С-пептиду.

Які можуть застосовуватися методи діагностики

Якщо людина виявила у себе характерні патологічні симптоми та звернулася до лікаря, спеціаліст може призначити такі дослідження:

  1. Аналіз крові на глюкозу. Найпростіший метод, який дозволяє зафіксувати епізод гіперглікемії. Якщо рівень глюкози надто високий натщесерце, це означає, що вона не засвоюється клітинами.
  2. Аналіз на глікозильований гемоглобін. Щоб довести, що епізоди гіперглікемії виникають протягом деякого часу, оцінюється цей показник. Він відображає динаміку рівнів глюкози за останні декілька місяців.
  3. Аналіз сечі на глюкозу. Надлишок вуглеводів при гіперглікемії виділяється з сечею.
  4. Аналіз на рівень інсуліну. Необхідний для діагностики діабету 2-го типу. Якщо рівень інсуліну нормальний або підвищений, але присутня гіперглікемія — це свідчить про розвиток інсулінорезистентності.
  5. Аналіз на рівень С-пептиду. Ця сполука є попередником проінсуліну, тому він теж дозволяє оцінити функціональну здатність підшлункової залози.

Переліченої діагностики зазвичай виявляється достатньо, щоб встановити діагноз — дослідження можна провести у приватних лабораторіях, як-от Ескулаб. Після цього лікар також обов’язково проводить додаткову діагностику ускладнень. Лікування має бути комплексним — воно спрямоване не тільки на встановлення нормального рівня глюкози, а й на терапію ангіопатій та нейропатій.

глікозильований гемоглобін

Коли необхідно звертатися до лікаря

До ендокринолога з підозрою на цукровий діабет необхідно звертатися після появи таких симптомів, як:

  • ожиріння або різке схуднення;
  • сухість шкіри;
  • постійна спрага;
  • почастішання діурезу;
  • підвищення апетиту;
  • довготривале протікання інфекцій;
  • уповільнення регенерації шкіри.

Ці симптоми можна вважати характерними для початкових стадій цукрового діабету. Надалі без лікування можуть розвиватися ускладнення. Тому лікування буде спрямовано й на нівеляцію їхніх наслідків. Краще звертатися до лікаря відразу після появи ранніх ознак, щоб встигнути розпочати терапію до появи ускладнень.

Реклама

banner

ДЖЕРЕЛО