#громадськемісце Максим Карпаш: То де ралі навколо прапора в рф? #іванофранківськ #ivanofrankivsk

Згадую перші дні й тижні повномасштабного вторгнення. Ми тоді всі «сиділи» в телеграм-каналах і були вражені фото, відео про те як звичайні українці чинили спротив окупантам. Від жіночих гучних прокльонів, розпачливих кидань на танки – аж до кидання «коктейлів молотова». Та що там казати, ми з колегами також підготували немалий запас пляшок на випадок «чорного дня». У ті дні та місяці ми були яскравими свідками так званого «ралі навколо прапора» в Україні, пише Максим Карпаш у Репортері.

Читайте Максим Карпаш: Неетичні практики бізнесу щодня вбивають в Європі 7 000 людей

Карпаш новини Івано-Франківська

А от внаслідок українського вторгнення в ерефію, яке вже триває два повних тижні, ми не бачимо жодного ралі навколо прапора. І це дуже цікавий сигнал.

Термін «ралі навколо прапора» ввели в американській політичній науці та міжнародних відносинах для пояснення короткочасного зростання популярності (рівня підтримки) уряду або політичного лідера у часи міжнародних криз та воєн. Інші варіації назв – ефект об’єднання, стрибок підтримки, синдром ралі.

Читайте Максим Карпаш: Ракетний удар по Франківську та можливі наслідки

Американський політолог Джон Мюллер вперше запропонував цей термін у своїй статті в 1970 році. Мюллер визначив наступні критерії, за якими та чи інша подія має високі шанси мати ефект об’єднання:

  • бути міжнародною,
  • стосуватись США загалом чи конкретного президента?
  • бути значимою та конкретною.

Цілком очевидно, що ралі навколо прапора було не тільки в США, й не тільки після 1970. Історично найбільш яскравим прикладом такого явища вважають фактично моментальне підвищення рейтингу президента Джорджа Буша після терористичних атак 11 вересня 2001 року. Ще 10 вересня у нього рівень підтримки був 51%, а вже 15 вересня – 90%. А загалом в США таке явище спостерігали майже внаслідок кожної значимої події: Кубинська криза 1962, захоплення заручників в Ірані в 1979, операція Буря в пустелі в 1991 і так далі.

В рамках російсько-української війни «ралі навколо прапора» було кілька разів.

Після анексії Криму у 2014 році рейтинг путіна зріс до 71,6%. В Україні рейтинг Володимира Зеленського зріс із 30% до 90% – взимку та навесні 2022 року.

Читайте Максим Карпаш: Про вищу освіту в часи війни

Окупація українськими військами частини Курської області рф із широким використанням західного озброєння за всіма критеріями мала викликати ралі навколо прапора в обох державах. Скоро дізнаємось, чи воно було Україні – скоріше за все, так, адже благодійні фонди фіксують зростання донатів від українців. А от щодо рф ми цього не бачимо. Причин тут багато, але серед ключових, мабуть, є те, що (під)свідомо росіяни усвідомлюють, за що мають операції ЗСУ в Курській області. А війна силами пропаганди та систематичних репресій цілковито комерціалізована та сприймається як щось далеке, на рівні стихійного лиха. Словом, ситуація цікава і змушує задуматись.

Максим Карпаш, професор Університету Короля Данила

Post Views: 9

ДонатДонат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

 

ДЖЕРЕЛО