#громадськемісце Митрополит Климент розкритикував уряд за бездіяльність у релігійних питаннях етнічних українців в окупованому Криму #іванофранківськ #ivanofrankivsk

Митрополит Климент розкритикував уряд за бездіяльність у релігійних питаннях етнічних українців в окупованому Криму

Митрополит Сімферопольський і Кримський Православної Церкви України (ПЦУ) Климент розкритикував уряд за бездіяльність у релігійних питаннях, зокрема, у захисті прав вірян в тимчасово окупованому Криму. 

З відповідною заявою він виступив під час пресконференції “Етнічний геноцид українців в Криму триває: покарання злочинів і бездіяльність в захисті прав та свобод” в Українському кризовому медіацентрі у Києві, передає кореспондент видання ZMINA.

Митрополит Сімферопольський і Кримський Православної Церкви України Климент

Представник Крайової Ради Українців Криму Андрій Щекун зазначив, що кримчани, які наразі є вимушеними переселенцями з тимчасово окупованого Криму, продовжують свою “боротьбу за територіальну цілісність України, забезпечення і захист прав і свобод етнічних українців Криму, які, які до сьогоднішнього дня борються і переслідуються окупаційним режимом Криму”.

Він нагадав, що 11 травня 2023 року окупаційна влада окупувала Кафедральний собор Святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги Української православної церкви в тимчасово окупованому Сімферополі. А 9 квітня 2024 року, в день народження Митрополита Сімферопольського та Кримського ПЦУ Климента вони демонтували з храму купол.

Сам Метрополит Климент назвав такі дії Росії “демонстративним знищенням культової релігійної споруди українців Криму”. Він також відреагував на ухвалену у 2022 року урядову постанову, підкресливши, що стурбованість злочинами окупаційного режиму в Криму – це не той шлях вирішення проблем, які демонструються в заявах українських та міжнародних організаціях.

Метрополит Климент звинуватив український уряд в бездіяльності у релігійних питанях на тлі нищення українських церков в Криму і як наслідок відсутності відповідної державної політики. 

Він обурився, що Кабінет міністрів України не виконує свою ж постанову про передачу приміщення Кафедрального Собору у тимчасово окупованому Сімферополі Православній церкві України.

“Мені сторонно за таку державну політику України, яка за десять років так і не спромогла захищати українців в Криму, що не зрадили своїй Батьківщині, в 2014 році організовували спротив в окупації півострова і сьогодні воюють у лавах Збройних сил України”, – наголосив Митрополит Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент.

Владика Климент негативно висловився стосовно діяльності Міністерства культури та інформаційної політики та її очільника –  в. о. міністра Ростислава Карандєєва. Раніше Климент також звинуватив Ростислава Карандєєва в саботажі виконання урядової постанови.

Климент закликав Службу безпеки України та Державного бюро розслідувань почати розслідування “злочинної діяльності” Міністерства культири та інформаційної діяльності, що, на його переконання, призвела до “знищення національно культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях”.

Він також повідомив, що звертався до віцепрем’єрки, міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук з проханням виділити приміщення в столиці для організації управління єпархії і церкви для богослужіння. Утім влада нічого не зробила у цьому питанні. 

При цьому він нарікає, що українці Криму залишилися один на один із проблемами як на тимчасово окупованій території, так на вільній території України. За його словами, за десять років російської агресії українська влада жодного разу не озвучила проблему українців Криму. Немає жодної програми та підтримки. Климент наполягає, що українцям в Криму потрібна увага, підтримка з боку держави, політичні та практичні рішення, які зможуть забезпечувати їх конституційні права.

“В українців Криму відібрали мову, слово, культуру, церкву, але не віру. Віру в те, що Україна повернеться до них,  підтримує і звільнить українських Крим, невід’ємну територію України”, – сказав він.

Владика Климент та Андрій Щекун закликали Кабмін створити міжвідомчий дорадчо-консультаційний орган з питань формування та реалізації державної політики щодо збереження та захисту прав і свобод української етнічної спільноти Криму.

“Цей орган має бути механізмом захисту прав, який ми пропонуємо для державних органів влади. Це має бути конституційний орган Кабінету Міністрів України з питанням формування і реалізації державної політики щодо збереження та захисту прав та свободи української етнічної спільноти в Криму. Ми вважаємо, що з цього треба починати. Створення такого органу не потребує фінансових затрат з державного бюджету. Ми готові увійти до нього и і розпочати діалог”, – сказав Андрій Щекун.

Митрополит Климент також висловився за розгляд законопроекту №8371 щодо внесення ряд змін законодавства, яке стосується заборони Московського патріархату.

Серед іншого, ініціатори пресконференції закликали Верховну Раду провести відповідні парламентські слухання з належним оформленням у вигляді звіти, де будуть зазначені дії державних органів України.

Крім того, Андрій Щекун закликав Міністерство юстиції та Міністерство закордонних справ до комунікації та співпраці з етничними українцями Криму, які тут знаходяться, на вільній території України, які готові свідчити факти злочинів Російської Федерації в гуманітарній сфері, зокрема, в освіті, культурі та в інформаційному просторі.

Як відомо, у березні 2024 року Україна передала до Міжнародного кримінального суду (МКС) 14-те подання – з доказами скоєння Росією злочинів проти людяності через переслідування релігійних груп у тимчасово окупованому Криму.

Слідчі задокументували та зібрали докази в низці кримінальних проваджень стосовно 93 фактів нападів та переслідувань щодо представників Православної церкви Українисвідків Єговикримських мусульман, протестантів та інших релігійних меншин. 

На підставі зібраних даних та слідчих дій подання містить докази про скоєні в Криму сім воєнних злочинів та дев’ять злочинів проти людяності, зокрема вбивства, депортацію, зґвалтування та інші серйозні злочини. 

У липні 2023 року керівний партнер Global Rights Compliance LLP Вейн Джордаш на полях Кримської платформи заявив, що Міжнародний кримінальний суд недопрацьовує в питанні розслідування міжнародних злочинів щодо цивільних у тимчасово окупованому Криму.

ДЖЕРЕЛО