Рано чи пізно війна торкнеться майже кожного чоловіка в Україні, тому вибір краще зробити самому, ніж дочекатися, аби хтось інший це вирішував за тебе. Так вважає рекрутер 4-ї окремої танкової бригади, старший лейтенант Борис Демченко, який до 13 серпня в рекрутинговому центрі, що в івано-франківському ЦНАПі, консультує всіх охочих вступити до лав бригади, допомагає обрати посаду відповідно до вмінь і навичок, пояснює нюанси, про які багато хто й гадки не має.
Не чекати поки призвуть
Щоб добровільно потрапити до війська, можна звернутися до конкретного військового підрозділу. Або в Центр рекрутингу при ЦНАПі чи скористатися платформами з військовими вакансіями, через які підрозділи рекрутують людей. Ще один спосіб – піти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, пише Галицький кореспондент.
Борис Демченко радить військовозобов’язаним не чекати поки призвуть на службу і опинитися потім там, де хтось вирішить, а самим обрати де служити і на якій посаді.
4 танкова бригада набирає і на контрактну службу, і тих, хто мобілізується. Це чи не єдиний підрозділ в Україні, де рекрутів від початку до кінця супроводжує представник бригади.
Супровід триває від моменту першого спілкування з кандидатом і аж до приходу в підрозділ. Основне – ще на етапі знайомства підібрати ту посаду, яка найбільше підходить. Далі військова частина дає рекомендаційний лист, з яким військовозобов’язаний іде в ТЦК і СП, там проходить військово-лікарську комісію. Формують особову справу. Потім його скеровують до навчального центру, де перевірятимуть на рівень фізичної підготовки, мотивацію до служби, психологічну стійкість.
«Базова навчальна підготовка дуже потужна. Тамтешні інструктори – це хлопці, які пройшли Маріуполь, Бахмут та інші гарячі точки, – каже Борис Демченко. – Далі йде фахова підготовка за конкретним напрямком. Аж потім ми отримуємо наказ про призначення на заздалегідь обумовлену посаду. Ще раз наголошую: протягом усіх цих етапів представник нашої бригади постійно на зв’язку, все пояснює і якщо треба, надає підтримку».
Не служба, а працевлаштування
4 окрема танкова бригада не особливо афішує свою роботу в зоні бойових дій, хоча досягнень має безліч. З початку повномасштабного вторгнення бригада виконує завдання по всьому фронту: брала участь у Харківському контрнаступі, звільняли Херсон і обороняли Авдіївку.
На початках бригада сформувалася в Черкасах здебільшого з новобранців, зараз чимало з них керують ротами, батальйонами. В перші місяці бригада вже мала чотири танкові батальйони, два стрілецьких, механізований, ремонтну роту, інженерну і свою розвідку.
Наразі охочі вступити до лав бригади працюватимуть на Харківщині.
Головна сила бригади – танки. Тому потреба в танкістах тут є завжди. При чому ця посада не потребує якихось особливих умінь.
«Щоб навчитися керувати танком, достатньо два-три тижні. Все залежить від бажання самої людини», – каже Борис Демченко.
Танковий батальйон має кілька взводів: ремонт броньованої техніки, відновлення легкового транспорту, евакуація техніки. Відповідно в бригаді дуже потрібні водії, електрики, механіки, вантажники-ремонтники, будівельники. Також є посади кухарів, медиків, санітарів, діловодів. І звісно ж, військовозобов’язаним пропонують роботу сапера, снайпера, розвідника, артилериста, навідника і т. д.
Окрім цього, є можливість обирати де саме служити: безпосередньо в зоні бойових дій чи поза нею.
Також у Збройних Силах створений новий рід військ – Сили безпілотних систем. Його призначення – використання повітряних, морських надводних і підводних та наземних безпілотних і роботизованих систем. Сухопутні війська ЗСУ підготували спеціальну програму Drone Force.
Завдяки їй цивільні можуть долучитися до війська і гарантовано служити у підрозділі БПЛА. Рекрутери Drone Force супроводжують кожного кандидата індивідуально – від моменту подання заявки до початку служби в конкретній військовій частині, яку він обирає самостійно.
Борис Демченко каже, що на початку року до їхньої бригади зверталися здебільшого військовозобов’язані, а тепер – чимало призовників.
«Ми пропонуємо не службу, а працевлаштування. На більшості посад можливий кар’єрний ріст, – каже старший лейтенант. – Також багато опанованих професій у війську мають значну перспективу. Війна зрештою завершиться, а відновлення країни триватиме ще не один рік. До прикладу, сапери точно будуть дуже затребуваними».
«Я зробив вибір»
“Пам’ятаю одного хлопця, який на початку повномасштабного вторгнення переїхав на захід України, – продовжує Борис Демченко. – Потім повернувся і повинен був оновити облікові дані. Але мав багато страхів і упереджень щодо військової служби. Через онлайн платформу пошуку роботи зв’язався з нашою бригадою. Ми зустрілися в кав’ярні, я пояснив як усе відбувається, відповів на всі запитання. Вже через пів години ми разом їхали в ТЦК з рекомендаційним листом від нашої бригади. Дорогою він зателефонував дружині поділитися рішенням: «Я зробив свій вибір. Я йду захищати Україну». Слухавку взяла донька і відповіла: «Тату, я пишаюся тобою». Це було до сліз».
Наталя МОСТОВА
Деталі рекрутингу до війська можна дізнатися в Бориса Демченка за телефоном 0961751103