Діялося то в Коломиї рівно 282 роки тому. Року 1742 дня 8 серпня у ратуші розглядали справу побиття дружини місцевого замкового теслі. Вочевидь, на права і роль жінки того часу не вельми вважали, бо у судовій справі навіть не названо імені постраждалої.
А за те, що вона жінка також загресувала, то її чоловік отримав такий самий штраф, як і нападник.
Інформатор Коломиї продовжує серію публікацій на основі даних “Книги війтівського та раєцького урядів 1739-1769 рр”, що її цьогоріч за ініціативи Юрія Романюка відтворили з рукопису у друкованому виданні.
Застосування фізичної сили обійшлося кривднику, Стефану Бялоскурському, у 3 гривні, а ще судові витрати та оплати праці цирульнику. Та й чоловіку постраждалої перепав штраф, адже дружина замкового теслі виявилась також не промах: жбурнула залишками глечика у Стефана. Щоправда, з даних цієї тристалітньої справи важко зрозуміти, чи то так міщанка відплатила кривднику, а чи цей кидок став початком конфлікту.
Зрештою, не будемо все переказувати, краще подамо оригінал цього історичного запису.
Року 1742 дня 8 серпня
У справі між сторонами, з одного боку, позивачем Іваном Чорним, замковим теслею, і його дружиною, а з іншого боку, Стефаном, сином Михайла Бялоскурського, міщанином коломийським.
Цікаво, що у про батька кривдника Михайла Бялоскурського зустрічаємо і в іншій судовій справі того часу. Читайте у статті Що присудив раєцький уряд за міжусобиці й образу покійників у Коломиї в XVIII ст
Цей згаданий Іван скаржився на Стефана, що побив йому дружину, як про це свідчать і розслідування, і оглядини ран. Тоді ми, як міський раєцький коломийський уряд, вислухавши результати розслідування та огляду ран, виносимо такий декрет: Стефан Бялоскурський має Івана та його дружину через гідних людей перепросити, і відшкодувати всі судові витрати, і заплатити цирульнику, повинен два дні не сходити з ратуші, а панського штрафу має дати 3 гривни.
Також Іван Чорний повинен буде дати панського штрафу 3 гривни за те, що його дружина рештками дзбанку жбурнула в Стефана і пролила кров.
Про що ми, як міський раєцький коломийський уряд, на цьому декреті нашими руками підписуємося. Діялося в ратуші.
Ян Піскозуб, ландвійт коломийський;
Федір Пітикевич, бурмистр коломийський;
Антоній Тимочків, бурмистр коломийський;
Станіслав Патковський, бурмистр коломийський;
Андрій Бейовський, присяжний;
Миколай Остапович, присяжний.
У книзі зазначено, буцімто цирульник у ті часи був не стільки перукарем, скільки хірургом у травматологом.
До теми: Удари батогом і тиждень лежати хрестом в костелі: як карали за бійку в Коломиї у XVIII столітті
Будьмо на зв’язку! Читайте нас у Facebook, Telegram, Viber та Instagram. Якщо маєте цікаві новини чи хочете замовити рекламу – пишіть нам на пошту [email protected]
<!–
–>